Úvod Těhotenský test

Těhotenský test

Těhotenství je krásným obdobím pro většinu žen. Obdobím plným očekávání, kdy se nastávající maminka těší na narození svého dítěte.

Aby gravidita byla skutečnou radostí a od počátku byla pro matku i dítě bezpečná, je zapotřebí zvolit správný čas a znát co nejdříve počátek těhotenství.

Včasné zjištění gravidity je nutné i v případě nechtěného otěhotnění, pokud je pro ženu nejschůdnějším řešením umělé přerušení.

Pro všechny tyto případy jsou na trhu k dostání těhotenské a případně i ovulační testy.

Co je to těhotenský test?

Těhotenský test je pomůcka k domácí diagnostice těhotenství. Jde o jednoduchý výkon, kde se dá pomocí papírového proužku a vzorku moči určit zda je žena skutečně gravidní či nikoliv. Při těhotenském testu se sleduje přítomnost hormonu HCG (humánní choriogonadrotopin), který se po početí začne vyplavovat do krevního řečiště a jeho stopy jsou patrné i v moči dané ženy.

Balení těhotenského testu obsahuje buď jeden diagnostický proužek nebo celou sadu. Vloží – li se proužek do vzorku moči, během několika minut se na něm objeví jedna nebo dvě příčné čárky. Jedna čárka značí, že test je negativní a nejedná se o těhotenství, dvě čárky ukazují na pozitivní výsledek. Pokud se jedná o chtěné otěhotnění, žena se může začít radovat. Samozřejmě rozhodující slovo má vždy odborník, v tomto případě gynekolog, který musí graviditu potvrdit.

Co se děje po početí?

Krátce po početí tělo ženy začne produkovat hormony, které jí pomáhají s přípravou na následné nošení a vývoj plodu. Jedním z prvních hormonů je HCG (lidský choriový gonadotropin). Tento hormon se váže na vznik placenty a v těle ženy se objevuje už na začátku těhotenství, tedy po početí. Jeho hodnota nějakou dobu stoupá. V případě jednoho plodu je v moči patrný zhruba týden po otěhotnění, samozřejmě čím je doba delší, tím je i výsledek diagnostiky gravidity (příp. těhotenského testu) jistější. Pokud jde o vícečetné těhotenství hodnoty HCG jsou v krvi i moči vyšší, to však žádný test neurčuje. Kolem čtvrtého týdne (hodnota už je značně vysoká), může tento hormon způsobovat těhotenské nevolnosti, které by měly ustoupit po ustálení hladiny HCG.

Kdy je nejlépe provést těhotenský test?

Těhotenský test by se měl provádět asi týden po vynechání pravidelné menstruace. Hormon HCG je přítomen v krvi a v moči už dřív, jeho hodnota však může být nízká a výsledek testu nebude 100% jistý. Každopádně se vyplatí test po týdnu či 14ti dnech zopakovat, protože výsledek příliš včasného provedení těhotenského testu nemusí být pravdivý.

Někdy se může stát, že těhotenský test je nefunkční. Znamená to, že jde o špatný výrobek, nebo že se s ním něco během uskladnění stalo. V takovém případě by se na něm během testu neměla ukázat žádná čárka. Stává se to však velmi vzácně. Většina těhotenských testů určuje graviditu na 90-100%.

Může žena poznat těhotenství dřív, než to rozpozná lékař?

Některé ženy, zvlášť když u nich jde o opakované těhotenství, cítí, že jsou gravidní dřív, než jim to může potvrdit lékař. Ten většinou diagnostikuje těhotenství pohmatem, podle zvětšující se dělohy. Bývá to v období 4.-8.týdne, kdy žena přichází do ordinace z důvodu vynechání menstruace. V některých případech se však stává, že žena na začátku gravidity krvácí ( v období pravidelné periody), přesto se může cítit těhotná. Pokud se s takovýmto tušením dostaví na gynekologii, a lékař si není graviditou jist, může provést těhotenský test z moči nebo krve přímo v ordinaci.

Většina žen to však řeší zakoupením domácího těhotenského testu, který je stejně bezpečný (z hlediska diagnostiky), jako test u lékaře. Navíc má výhodu pohodlí a soukromí domova. Jak už bylo uvedeno těhotenský test prokazuje graviditu zjištěním přítomnosti hormonu HCG. Pokud by šlo o jiný důvod vynechání menstruace, případně nějakých gynekologických potíží, test by byl negativní na hormon HCG. V tom případě je nutné navštívit lékaře a problém s ním řešit odborným způsobem.

Máte opakované problémy s otěhotněním? Centrum asistované reprodukce nabízí diskrétně dárcovství vajíček Praha. I vy můžete díky umělému oplodnění mít své vytoužené dítě!

Jaký má význam včasné rozpoznání gravidity?

Jak už bylo uvedeno včasné zjištění gravidity je důležité. Pokud se matka na dítě těší a usilovala o těhotenství, může co nejdřív začít se správnou životosprávou, která zajistí plodu nejen správnou výživu, ale i bezpečný vývoj. První trimestr (tři měsíce) je celkem zásadní a matka kuřačka by měla neprodleně zanechat kouření, to samé se týká i častého pití alkoholu a kávy (o omamných látkách nemluvě). Případné užívání léků, je vždy nutné konzultovat s lékařem. Naopak vhodné je upravit stravu tak, aby byla výživná, obsahovala dostatek vitamínů a některých minerálů (vápníku apod.). Nastávající maminka by se měla vyvarovat těžké práci, zvedání břemen, stresu. Co nejvíc času by měla trávit na čerstvém vzduchu s přiměřeným pohybem, nutný je i vydatný odpočinek.

Velkou roli hraje  včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej provést (odborně) co nejdřív.

Jak vybrat těhotenský test?

Výběr těhotenských testů je velký. Liší se určitou citlivostí, různými, většinou nepodstatnými parametry a cenou. Nejlevnější těhotenské testy lze zakoupit v lékárnách a někdy i v drogeriích jen za pár korun. Většina testů se pohybuje mezi 100-300,-Kč. Záleží na individuálních finančních možnostech ženy. Každopádně se těhotenský test vyplatí! Pokud má např. mladá dívka málo peněz, tak ať klidně použije levnější variantu a po týdnu ji zopakuje, aby měla větší jistotu.

Ať už je však výsledek těhotenského testu jakýkoliv, není třeba zoufat (ani se předčasně radovat). Je lépe upravit svou životosprávu a počkat na potvrzení lékařem, případně jej ihned navštívit.

Známé značky těhotenských testů jsou Baby test, Mamatest, For you hCG, Clearblue, Premium a další.

Co je to ovulační test?

Stejně jako u těhotenského testu, jde o diagnostiku. V tomto případě se však nejedná o graviditu, ale o ovulaci. Určení ovulace se provádí rovněž z moči, ve které se v tomto období nachází větší množství LH (luteinizačního)) hormonu. Ten podporuje uvolnění vajíčka z vaječníku. V moči se LH objevuje několik hodin před ovulací.

Ovulační testy jsou jednoduché, princip je stejný, jako u těhotenského testu. Před použitím je nutné dobře přečíst návod a přesně jej dodržet.

Pokud žena touží po těhotenství a z nějakých důvodů se jí to nedaří, vždy je vhodné použít ovulační test. V období ovulace, tři dny před a tři dny po ovulaci je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší.

Ovulační testy se mohou používat i v případě, že se žena otěhotnění brání. V tom případě se doporučuje (při pozitivním testu) vyhýbat se pohlavnímu styku cca jeden týden.Další informace zdravotních problémech najdete na webech Chlamydie a Nespavost.

Co je to ovulace?

Ovulace je období, kdy se uvolňuje vajíčko z vaječníku. Pokud se uvolněné vajíčko setká se spermií, která vnikla do těla ženy při souloži (většinou), dojde k oplodnění. Cesta spermií od ejakulace (výronu semene) v prostředí pochvy ženy až do vejcovodu, kde bylo vypuzeno při ovulaci vajíčko, trvá zhruba pět minut. Životaschopnost spermií (možnost oplodnění vajíčka) se pohybuje od 24-72 hodin. Samotné vajíčko je schopno oplodnění zhruba jeden den. Při ovulaci je vypuzeno vždy jedno vajíčko. Ve výjimečných případech dojde v jednom vajíčku ke vzniku dvou plodů, tzv. jednovaječných dvojčat. Pokud se vajíček uvolní z vaječníku víc, což se stává ojediněle, může dojít k vícečetnému oplodnění, a to dokonce i více partnery. Ženě se pak narodí víc dětí najednou (dvouvaječné dvojčata apod.).

Shrnutí

Těhotenské i ovulační testy jsou jednoduché, zvládne je každá žena. V dnešní době jsou cenově dostupné a dají se lehce sehnat. Za pár korun, tak žena či dívka může získat potřebné informace a jistotu.


Diskuse (86 komentářů)

jana, (02. 10. 2011 15:28) Reagovat
dobry den chtela jsem se zeptat? zda kdys jsi udelam tehotensej test dvakrat po sobje jedna carka jde hodne vydet a ta druha je malo myslitesi ze bych mohla bejt tehotna prosim odpoveste dekuji
Linda, (06. 06. 2012 09:23) Reagovat
Vyzkoušej Predictor Early..jasně ukáže výsledek, člověk nemusí hledat duchysuper test, použila jsem jako druhý „pro jistotu“. Naprosto přesný!
Darina, (11. 06. 2012 09:55) Reagovat
Tento test mi ukázal těhotenství již ve 3. týdnu a to večer. Je spolehlivý a velmi přesný.
Majka, (14. 06. 2012 10:14) Reagovat
Nedočkavě jsem testovala již v den očekávané MS, test ukázal ducha, až postupem času čárka zesílila. I duchům u Predictoru lze věřit, že se jedná o těhotenství.
Ema, (28. 06. 2012 11:11) Reagovat
Doporučuji Predictor Early. Tento test mi spolehlivě ukázal těhotenství z ranní i odpolední moči. Testovala jsem tři dny po vynechání MS a na testu byla jasná dálnice, jak ráno, tak odpoledne. Nedělá duchy (http://www.facebook.com/predictorcz je zde zábavný komiks o vývoji plodu tak na to mrkněte:-)
Denisa, (24. 10. 2012 07:59) Reagovat
A kolik stojí? Já používám (resp. používala) nejlevnější testy na trhu a vždy mi daly spolehlivou odpověď, i když jsem byla těhotné, i když ne. Když jsem byla, tak žádné nejasné čárky, ale během chvilky se hned obě vybarvily tak, že nebylo pochyb.
Barča, (03. 02. 2012 07:34) Reagovat
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné použít těhotenský test i během menstruace.Děkuji za odpověď
Kkaja, (26. 02. 2012 06:22) Reagovat
Dobry den chtela bych se zeptak jaky interval musi byt mezi nechranenym sexem a tehotenskym testem. Tedy muzu jej pouzit hned 2 den?Dekuji za odpoved
Janyna, (29. 11. 2012 12:54) Reagovat
Ahoj, dělat si těh.test druhý den po sexu, JE ÚPLNĚ ZBYTEČNÉ! Před časem jsem zjišťovala, kdy má smysl si test dělat, a na netu jsem zjistila toto: Oplodněné vajíčko putuje vejcovody do dělohy (po tuto dobu neprobíhají v těle ženy žádné chemické ani hormonální změny svědčící o těhotenství). Přibližně 4-7 dní po oplodnění se vajíčko zahnízdí v děložní stěně, a TEHDY SE ZAČNE PRODUKOVAT HCG!!! Těsně po zahnízdění(cca 4-7 dní po oplodnění) je ho však tak málo, že ještě není těhotenským testem zjistitelný. Některé testy prý už 7 dní po oplodnění těhotenství ukáží, jiné 10 dní po, jiné až po vynechání menstr. Kup si v lékárně přesnější test, a udělej si ho v den uvedený v návodu. Já mám dobré zkušenosti s levným testem GS Mamatest - 2 proužky za 30Kč, ale dělala jsem si ho až po vynechání menstr. Nebo se domluv s gynekologem na odběru krve...
šárka, (19. 02. 2013 09:57) Reagovat
U těch testů, co deklarují sedm dní po nechráněném styku, bych trochu pochybovala. Myslím si, že výsledek tu může být ještě zkreslený, ale myslím, že po deseti dnech už testy spolehlivě odhalí případnou graviditu.
Nicol, (26. 05. 2012 07:55) Reagovat
Dobry den,chtela jsem se zeptat,delala jsem si tehotensky test a jedna carka byla videt hodne a ta druha slabeji jen na svetle,mohlo by to znamenat a potvrzovat tehotenstvi?? Dekuji za odpoved... :-?
Lada, (04. 06. 2012 09:37) Reagovat
Ahojky, snažíme se s manželem o miminko a v nejbližší době si chci zkusit udělat těhotenský test. Dle info od kamarádky si chci koupit těhotenský test Predictor Early...je prý extrémně citlivý a měl by těhotenství ukázat již 4 dny před očekávanou menstruací. Kdo ho vyzkoušel?
Katka, (05. 03. 2013 06:14) Reagovat
Nemám sice žádné zkušenosti s uvedeným těhotenských testem, ale myslím si, že když si budete dělat test takhle brzy, je tam pravděpodobnost omylu. Ono asi záleží, když otěhotníte. Pokud opravdu na začátku plodných dnů, tak věřím, že může být spolehlivý, ale jinak bych spíš ještě několik dní počkala, alespoň do očekávané menstruace.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenský-test.com
Kontakty