Úvod Těhotenský test

Těhotenský test

Těhotenství je krásným obdobím pro většinu žen. Obdobím plným očekávání, kdy se nastávající maminka těší na narození svého dítěte.

Aby gravidita byla skutečnou radostí a od počátku byla pro matku i dítě bezpečná, je zapotřebí zvolit správný čas a znát co nejdříve počátek těhotenství.

Včasné zjištění gravidity je nutné i v případě nechtěného otěhotnění, pokud je pro ženu nejschůdnějším řešením umělé přerušení.

Pro všechny tyto případy jsou na trhu k dostání těhotenské a případně i ovulační testy.

Co je to těhotenský test?

Těhotenský test je pomůcka k domácí diagnostice těhotenství. Jde o jednoduchý výkon, kde se dá pomocí papírového proužku a vzorku moči určit zda je žena skutečně gravidní či nikoliv. Při těhotenském testu se sleduje přítomnost hormonu HCG (humánní choriogonadrotopin), který se po početí začne vyplavovat do krevního řečiště a jeho stopy jsou patrné i v moči dané ženy.

Balení těhotenského testu obsahuje buď jeden diagnostický proužek nebo celou sadu. Vloží – li se proužek do vzorku moči, během několika minut se na něm objeví jedna nebo dvě příčné čárky. Jedna čárka značí, že test je negativní a nejedná se o těhotenství, dvě čárky ukazují na pozitivní výsledek. Pokud se jedná o chtěné otěhotnění, žena se může začít radovat. Samozřejmě rozhodující slovo má vždy odborník, v tomto případě gynekolog, který musí graviditu potvrdit.

Co se děje po početí?

Krátce po početí tělo ženy začne produkovat hormony, které jí pomáhají s přípravou na následné nošení a vývoj plodu. Jedním z prvních hormonů je HCG (lidský choriový gonadotropin). Tento hormon se váže na vznik placenty a v těle ženy se objevuje už na začátku těhotenství, tedy po početí. Jeho hodnota nějakou dobu stoupá. V případě jednoho plodu je v moči patrný zhruba týden po otěhotnění, samozřejmě čím je doba delší, tím je i výsledek diagnostiky gravidity (příp. těhotenského testu) jistější. Pokud jde o vícečetné těhotenství hodnoty HCG jsou v krvi i moči vyšší, to však žádný test neurčuje. Kolem čtvrtého týdne (hodnota už je značně vysoká), může tento hormon způsobovat těhotenské nevolnosti, které by měly ustoupit po ustálení hladiny HCG.

Kdy je nejlépe provést těhotenský test?

Těhotenský test by se měl provádět asi týden po vynechání pravidelné menstruace. Hormon HCG je přítomen v krvi a v moči už dřív, jeho hodnota však může být nízká a výsledek testu nebude 100% jistý. Každopádně se vyplatí test po týdnu či 14ti dnech zopakovat, protože výsledek příliš včasného provedení těhotenského testu nemusí být pravdivý.

Někdy se může stát, že těhotenský test je nefunkční. Znamená to, že jde o špatný výrobek, nebo že se s ním něco během uskladnění stalo. V takovém případě by se na něm během testu neměla ukázat žádná čárka. Stává se to však velmi vzácně. Většina těhotenských testů určuje graviditu na 90-100%.

Může žena poznat těhotenství dřív, než to rozpozná lékař?

Některé ženy, zvlášť když u nich jde o opakované těhotenství, cítí, že jsou gravidní dřív, než jim to může potvrdit lékař. Ten většinou diagnostikuje těhotenství pohmatem, podle zvětšující se dělohy. Bývá to v období 4.-8.týdne, kdy žena přichází do ordinace z důvodu vynechání menstruace. V některých případech se však stává, že žena na začátku gravidity krvácí ( v období pravidelné periody), přesto se může cítit těhotná. Pokud se s takovýmto tušením dostaví na gynekologii, a lékař si není graviditou jist, může provést těhotenský test z moči nebo krve přímo v ordinaci.

Většina žen to však řeší zakoupením domácího těhotenského testu, který je stejně bezpečný (z hlediska diagnostiky), jako test u lékaře. Navíc má výhodu pohodlí a soukromí domova. Jak už bylo uvedeno těhotenský test prokazuje graviditu zjištěním přítomnosti hormonu HCG. Pokud by šlo o jiný důvod vynechání menstruace, případně nějakých gynekologických potíží, test by byl negativní na hormon HCG. V tom případě je nutné navštívit lékaře a problém s ním řešit odborným způsobem.

Máte opakované problémy s otěhotněním? Centrum asistované reprodukce nabízí diskrétně dárcovství vajíček Praha. I vy můžete díky umělému oplodnění mít své vytoužené dítě!

Jaký má význam včasné rozpoznání gravidity?

Jak už bylo uvedeno včasné zjištění gravidity je důležité. Pokud se matka na dítě těší a usilovala o těhotenství, může co nejdřív začít se správnou životosprávou, která zajistí plodu nejen správnou výživu, ale i bezpečný vývoj. První trimestr (tři měsíce) je celkem zásadní a matka kuřačka by měla neprodleně zanechat kouření, to samé se týká i častého pití alkoholu a kávy (o omamných látkách nemluvě). Případné užívání léků, je vždy nutné konzultovat s lékařem. Naopak vhodné je upravit stravu tak, aby byla výživná, obsahovala dostatek vitamínů a některých minerálů (vápníku apod.). Nastávající maminka by se měla vyvarovat těžké práci, zvedání břemen, stresu. Co nejvíc času by měla trávit na čerstvém vzduchu s přiměřeným pohybem, nutný je i vydatný odpočinek.

Velkou roli hraje  včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej provést (odborně) co nejdřív.

Jak vybrat těhotenský test?

Výběr těhotenských testů je velký. Liší se určitou citlivostí, různými, většinou nepodstatnými parametry a cenou. Nejlevnější těhotenské testy lze zakoupit v lékárnách a někdy i v drogeriích jen za pár korun. Většina testů se pohybuje mezi 100-300,-Kč. Záleží na individuálních finančních možnostech ženy. Každopádně se těhotenský test vyplatí! Pokud má např. mladá dívka málo peněz, tak ať klidně použije levnější variantu a po týdnu ji zopakuje, aby měla větší jistotu.

Ať už je však výsledek těhotenského testu jakýkoliv, není třeba zoufat (ani se předčasně radovat). Je lépe upravit svou životosprávu a počkat na potvrzení lékařem, případně jej ihned navštívit.

Známé značky těhotenských testů jsou Baby test, Mamatest, For you hCG, Clearblue, Premium a další.

Co je to ovulační test?

Stejně jako u těhotenského testu, jde o diagnostiku. V tomto případě se však nejedná o graviditu, ale o ovulaci. Určení ovulace se provádí rovněž z moči, ve které se v tomto období nachází větší množství LH (luteinizačního)) hormonu. Ten podporuje uvolnění vajíčka z vaječníku. V moči se LH objevuje několik hodin před ovulací.

Ovulační testy jsou jednoduché, princip je stejný, jako u těhotenského testu. Před použitím je nutné dobře přečíst návod a přesně jej dodržet.

Pokud žena touží po těhotenství a z nějakých důvodů se jí to nedaří, vždy je vhodné použít ovulační test. V období ovulace, tři dny před a tři dny po ovulaci je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší.

Ovulační testy se mohou používat i v případě, že se žena otěhotnění brání. V tom případě se doporučuje (při pozitivním testu) vyhýbat se pohlavnímu styku cca jeden týden.Další informace zdravotních problémech najdete na webech Chlamydie a Nespavost.

Co je to ovulace?

Ovulace je období, kdy se uvolňuje vajíčko z vaječníku. Pokud se uvolněné vajíčko setká se spermií, která vnikla do těla ženy při souloži (většinou), dojde k oplodnění. Cesta spermií od ejakulace (výronu semene) v prostředí pochvy ženy až do vejcovodu, kde bylo vypuzeno při ovulaci vajíčko, trvá zhruba pět minut. Životaschopnost spermií (možnost oplodnění vajíčka) se pohybuje od 24-72 hodin. Samotné vajíčko je schopno oplodnění zhruba jeden den. Při ovulaci je vypuzeno vždy jedno vajíčko. Ve výjimečných případech dojde v jednom vajíčku ke vzniku dvou plodů, tzv. jednovaječných dvojčat. Pokud se vajíček uvolní z vaječníku víc, což se stává ojediněle, může dojít k vícečetnému oplodnění, a to dokonce i více partnery. Ženě se pak narodí víc dětí najednou (dvouvaječné dvojčata apod.).

Shrnutí

Těhotenské i ovulační testy jsou jednoduché, zvládne je každá žena. V dnešní době jsou cenově dostupné a dají se lehce sehnat. Za pár korun, tak žena či dívka může získat potřebné informace a jistotu.


Diskuse (86 komentářů)

kacenka1994, (23. 07. 2012 15:06) Reagovat
chtěla jsem se zeptat zda si mohu udělat těhotenský test i během menstruace. děkuji za odpověd ;-)
Ola, (01. 11. 2012 15:33) Reagovat
Tak, pokud si pamatuji dobře návod k těhotenskému testu, tak tam žádné omezení, že by se test neměl dělat během menstruace, nebylo, takže asi jo, ale neznamená menstruace, že těhotná nejste? I když četla jsem případy, při kterých ženy menstruovaly třeba až do třetího těhotenství, ale zpravidla nešlo o klasickou menstruaci, ale spíš jen o špinění.
Fany, (07. 11. 2012 12:57) Reagovat
Mě říkala teta, že první dva měsíce těhotenství menstruovala normálně, sice trochu slaběji než obvykle, ale zase nešlo jen o špinění. Mě by spíš zajímalo, jak to je, když beru prášky a trochu nepravidelně. Jestli by hormony vyvolaly menstruaci, i kdybych těhotná byla. NEvíte někdo?
těhotenský test, (15. 10. 2012 04:18) Reagovat
měla jsem sex před 2 dněma, byl chráněný prezervativem, antikoncepci neberu..kondom byl divně shrnutý a bojím se , že jsem v tom.. co mám dělat?. :-|
Milada, (15. 10. 2012 14:54) Reagovat
Jak divně shrnutý? Tak předpokládám, že jste v něm viděla, jestli byl ejakulát zachycený či nikoliv. Pokud ano, tak je to v pořádku. Pokud ne, tak máte možnost využít pilulku po - je proti otěhotnění a mám pocit, že ji můžete vzít až tři dny po pohlavním styku, ale samozřejmě platí čím dřív tím líp. Nevím, kolik stojí, ale levná není. Případné těhotenství by těhotenský test měl odhalit po 14 dnech po rizikovém pohlavním styku.
Andrea, (21. 11. 2012 13:59) Reagovat
Jak moc je spolehlivá metoda plodných a neplodných dnů. Já vím, že všichni říkají, že to není spolehlivá metoda, ale to říkají i u přerušované soulože a s tím mám dobré zkušenosti. Nevíte tedy, jak je to s těmi plodnými a neplodnými dny? Jedete někdo podle toho?
Ivana, (11. 12. 2012 08:39) Reagovat
Já myslím, že tahle metoda je strašně náročná. Musíte mít v první řadě pravidelnou menstruaci, abyste se mohla opravdu řídit cyklem. A aby byla tato metoda opravdu stopro spolehlivá (což asi stejně nebude) je důležité také měřit bazální teplotu. Myslím, že jsou jednoduší metody proti otěhotnění. Já s počítáním plodných a neplodných dnů mám zkušenost, když jsem se snažila otěhotnět a zabere to docela hodně času.
petra, (15. 12. 2012 15:24) Reagovat
prosim chtela jsem se zeptat mam srach z tehotenstvi mam mela jsem pred tydnem dostat pravidelnou menstruaci , ale nedostala jsem ji . s pritelem jsme meli nexraneny sex ale on si je 100% jisty ze se do ne neudelal ... tehotensky test jsem si jeste nedela a chtela jsem se zeptat jestli i po tydnu je mozne vzit si nejaky prasek ktery zabrani tehotenstvi
Majda, (04. 01. 2013 18:48) Reagovat
Nee, prášky po sexu jsou max. do 3 dnů po souloži s tím, že po dvou dnech už je zde nějaká pravděpodobnost, že nezaberou. Pokud se do vás přítel neuděl, je menší pravděpodobnost otěhotnění, ale říká se, že je kapička touhy, a ta může způsobit otěhotnění i bez ejakulace. Tato pravděpodobnost však není velká. Těhotenský test by měl případné těhotenství odhalit už po 14 dnech po nechráněném styku.
Marie, (16. 01. 2013 15:40) Reagovat
Já moc na kapičku touhy nevěřím. Myslím, že tohle riziko lze opominout. Když muž neejakuluje, tak ta pravděpodobnost je tak minimální, že se skutečně blíží k nule.
martinkafejtova, (15. 12. 2012 17:01) Reagovat
dobiden mam zajem o těhotesky test
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenský-test.com
Kontakty